Prezentacja wtyczki – Akismet

Akismet jest to wtyczka, która jest instalowana razem z WordPressem. Wtyczka ta służy to blokowania spamu na naszej stronie. Aby korzystać z wtyczki za darmo trzeba posiadać klucz API. Jednak w rzeczywistości każdy musi płacić za wtyczkę.

Co to jest Akismet?

Akismet jest usługa filtrowania spamu w komentarzach. Nazwa Akismet pochodzi od Automattic i Kismet. Auttomatic jest firmą za którą stoi Akismet a została ona założona przez współzałożyciela WordPress Matt-a Mullenweg.

Wtyczka Akismet wykrywa, łapie i usuwa spamowe (niechciane) komentarze na blogu. Robi to z pomocą własnego algorytmu, który uczy się na swoich błędach i od razu przystępuje do działania.

Na przykład, gdy w jednym czasie na wielu stronach internetowych pojawią się podobne komentarze, Akismet rozpoczyna raportowanie, uznając podobne komentarze jako spam, a następnie wtyczka ta uczy się identyfikować tego typu komentarze jako spam, aby w przyszłości szybciej je wykryć.

Główne cechy Akismet to:

  • Automatycznie sprawdza wszystkie komentarze i filtry, które wyglądają jak spam.
  • Każdy komentarz ma historię statusu, dzięki czemu można łatwo zobaczyć, które komentarze zostały złapane lub wyczyszczone przez Akismet i które zostały spamowane lub nie spamowane przez moderatora.
  • Adresy URL są wyświetlane w treści komentarza aby odsłonić ukryte lub mylące linki.
  • Moderatorzy widzą liczbę zatwierdzonych komentarzy dla każdego użytkownika.
  • Funkcja odrzucania, która natychmiast blokuje najgorszy spam oszczędzając miejsce na dysku i przyspieszając działanie witryny.

Dlaczego warto korzystać z Akismet?

Na popularnych blogach, ilość spamowych komentarzy dochodzi do 85%. Oznacza to, że na każde 100 komentarzy tylko 15 jest takich, które chcesz widzieć na własnym blogu./

Teraz wyobraźmy sobie, że co tydzień sprawdzamy samodzielnie wszystkie komentarze na naszym blogu i po przeczytaniu każdego, usuwamy te niechciane, spamowe komentarze. Moderowanie komentarzy na blogu czy jakiejkolwiek stronie internetowej, jest czasochłonne i tutaj Akismet oszczędza każdemu z nas wiele godzin naszego czasu.

Ile kosztuje Akismet?

Najtańsza licencja kosztuje 5$/miesiąc i pozwala na 75.000 zapytań poprzez API, nieco droższa (zawierająca Wtyczkę VaultPress) 9$ – licencja dotyczy jednej strony.

Jeżeli chciałbyś zakupić licencję na nielimitowaną liczbę stron (dla Agencji, developerów, firm Hostingowych) to tutaj ceny rozpoczynają się od 50$ na miesiąc z limitem 100.000 zapytań.

Jak zainstalować wtyczke?

Podsumwanie:

Wtyczka Akismet jest bardzo przydatna. Pozwala nam ona ogarniczyć spam na naszej stronie poprzez eliminowanie niechcianych komenatrzy. Co prawda jest ona płatna lecz moim zdaniem warta swojej ceny.

Źródła:

  • https://irekwrobel.pl/akismet-warto-razu-korzystac/
  • https://pl.wordpress.org/plugins/akismet/
  • https://jaworowi.cz/akismet-domyslna-ale-platna-wtyczka-do-wordpressa-2486.php